LIPIEC / SIERPIEŃ

Pamiętajmy w tym czasie o naszych ogrodach, a zwłaszcza o podlewaniu ich w czasie suszy. Rośliny na rabatach nawadniamy co kilka dni (nie codziennie, jeżeli nie jest to konieczne), najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem,  uważając aby nie moczyć liści i kwiatów – mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (mączniak, parch, zaraza ziemniaka, plamistości). Przy podlewaniu roślin (tak samo jak przy nawożeniu) należy zachować umiar i nie przesadzać w jedną ani w drugą stronę – przelanie może także zaszkodzić, a nawet spowodować zamieranie roślin!

  • Pielęgnujemy rośliny poprzez usuwanie przekwitłych kwiatostanów co zapobiega zawiązywaniu się nasion oraz pobudzi rośliny do ponownego kwitnienia jeszcze w tym sezonie. Drugi raz przycinamy żywopłoty i krzewy liściaste (np. ligustr, bukszpan). Nawozimy rośliny i usuwamy chwasty.
  • Podpieramy kwiatostany, stosujemy podpory metalowe, drewniane lub z innego materiału… Stawiamy kratki, podpory w kształcie koła itp., używamy paliki.
  •  Obserwujemy czy na roślinach nie pojawiają się choroby grzybowe: szara pleśń (na dyniowatych, pomidorach, truskawkAch i malinach, winorośli), mączniak (na ogórkach, jabłoniach, agreście oraz na różach, tawułach Van Houtte’a i niektórych klonach), zaraza ziemniaka (na pomidorach i ziemniakach), parch jabłoni i gruszy, plamistości (na różach, berberysach, dereniach, truskawkach – po zbiorze truskawek warto całkowicie ściąć ich liście). Po zauważeniu pierwszych objawów chorób (najczęściej pojawiają się po deszczach) należy wycinać chore części oraz wykonać opryski ochronne. Warto także zapobiegać (nie moczyć roślin podlewając je, odpowiednio nawozić, sadzić w odpowiedniej rozstawie – nie zbyt gęsto.)
  •  Latem mogą pojawiać się także szkodniki, takie jak mszyce (m.in. na drzewach owocowych, różach, jaśminowcach, bzach, dereniach, rozchodnikach okazałych), przędziorki (na różach, świerkach białych, bluszczu, aksamitkach, fasoli, papryce, pomidorach), ślimaki (na funkiach), gąsienice oraz chrząszcze zjadające liście (warzywa kapustne, niektóre drzewa – np. topola, kasztanowiec). Zwalczanie szkodników polega najczęściej na opryskach po zauważeniu pierwszych szkodników – zabiegi wykonywać po odlocie pszczół. Ponadto warto zawieszać tablice lepowe, palić opadłe liście jesienią (kasztanowiec), chronić i wprowadzać pożyteczne organizmy drapieżne (np. złotook pospolity i larwy biedronek, które zjadają mszyce oraz inne małe szkodniki). Zapraszać ptaki poprzez dokarmianie ich zimą i sadzenie roślin z owocami (jarzębina, rokitnik, dzikie wino, aronia).
  • Nawozimy trawniki raz na 4 tygodnie i co tydzień kosimy. Regularne nawożenie, nawadnianie oraz koszenie trawników daje przewagę trawy w konkurencji z chwastami (np. pojawienie się koniczyny na trawniku świadczy o niedoborze azotu w glebie).

Tekst i zdjęcia.: mgr Maria Radziwońska-Kryjan, mgr inż. Piotr Kryjan