POMOC W OGRODZIE / PODPORY OGRODOWE

Podobno „OD PRZYBYTKU GŁOWA NIE BOLI”, ale co zrobić,  gdy nasze piękne hortensje, piwonie, róże, jeżówki czy inne kwiaty mają tak duże kwiatostany, ze uginają się i rozkładają na ziemi? Podobnie jest w przypadku krzewów owocowych – np. porzeczki – przy większym urodzaju ich gałęzie leżą na ziemi. O tej porze roku wiele roślin wymaga wsparcia ze względu na dużą masę nowych pędów i liści (np. pnącza), kwiatów (hortensje, róże, piwonie, parzydło leśne, jeżówki, rozchodniki okazałe, rudbekie i wiele innych) a także   owoców (porzeczki, aronia, jabłonie, winorośl i inne).

Stara sprawdzona prawda mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i w ogrodzie zdecydowanie jest to prawda. W zakresie zapobiegania można z pewnością polecić tutaj „witaminy” – czyli dobre kompleksowe nawożenie roślin odpowiednimi nawozami organicznymi i mineralnymi oraz różnego rodzaju cięcia roślin (formujące, odmładzające, sanitarne, prześwietlające…). Właściwy dobór roślin do stanowiska i odpowiednie podlewanie też mają tu duże znaczenie. Wszystkie wymienione wyżej zabiegi należy zapobiegawczo wykonać wcześniej aby w czasie kwitnienia lub owocowania rośliny dały radę utrzymać swój ciężar bez pomocy, jeżeli jednak nie udało się tego zrobić, lub pomimo naszych starań rośliny nie są w stanie „utrzymać się na nogach”, to nie pozostaje nic innego, jak tylko zastosować podpory.

Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów wsporników, kratek, drabinek, pergoli, siatek, płotków, tyczek, spiral, drucików i innych cudeniek, które możemy tutaj wykorzystać. Niektóre z nich są „dyskretnie” zielone i mają określone zadanie wsparcia roślin bez zbytniego rzucania się w oczy ale niektóre podpory dzięki swej urodzie wręcz zachęcają do pozostawienia ich nawet po sezonie, kiedy nie są już potrzebne. Właściwie dobrane mogą pomóc nam podkreślić styl naszego ogrodu. W wiejskim warzywniaku możemy użyć skrzyżowanych wierzbowych lub leszczynowych  gałązek do podparcia fasoli czy ogórków, natomiast w stylowym klasycznym warzywniaku dobrze będą wyglądały solidne metalowe ozdobne z „zakrętasami” i ozdobnym kutym czubkiem.