WAŻNE W MAJU I CZERWCU

Wybraliśmy temat związany z wiosenną ochroną  naszych drzew, krzewów i roślin.

Przypominamy czerwiec jest miesiącem intensywnego wzrostu roślin, oraz zawiązywania owoców po kwitnieniu. W połączeniu z ciepłą i wilgotną pogodą sprzyja to pojawieniu się wielu szkodników oraz chorób roślin. Najkorzystniejszą ochroną  przed patogenami są zabiegi chemiczne, jednak tak jak w przypadku ludzi – przed chorobami i szkodnikami lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Przede wszystkim roślinom należy zapewnić dobre warunki wzrostu, odpowiednie podłoże, wystawę na słońce (lub cień), wilgotność oraz nawożenie. Po zapewnieniu odpowiednich warunków, rośliny odwdzięczą się nam zdrowym wyglądem oraz odpornością na choroby i szkodniki. W odpowiednim doborze roślin do stanowisk pomogą nam fachowe czasopisma, książki oraz porady fachowców w dobrych centrach ogrodniczych. Jeśli jednak wygląd roślin wskazuje na obecność chorób lub szkodniki – wówczas należy dokładniej przyjrzeć się objawom i spróbować zidentyfikować patogena. Pomogą nam w tym programy ochrony roślin sadowniczych, warzywnych,  ozdobnych oraz inna literatura (dostępne w dobrych centrach  ogrodniczych). Po zidentyfikowaniu konkretnej choroby lub  szkodnika należy właściwie dobrać środek chemiczny, aby  ochrona była właściwa. Aby oprysk nie zanieczyścił niepotrzebnie środowiska należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu.

Wybrane szkodniki/środki:

Mszyce i szkodniki zjadające liście: skoczek różany, kwieciaki, słonkowiec orzechowiec, stonka ziemniaczana, gąsienice motyli – Decis Ogród, Polysect, Karate, Mospilan

Przędziorki i pordzewiacze- Envidor, Treol, Ortus

Wybrane choroby/środki:

Zgorzel zgnilakowa – Previcur Energy

Fytoftoroza- Previcur Energy, Ridomil Gold

Mączniak rzekomy- Amistar

*Drzewa owocowe

Szara pleśń- Teldor, Topsin

parch jabłoni- Discus, Kaptan

Mączniak prawdziwy  jabłoni- Amistar

Kędzierzawość liści brzoskwini- Miedzian

*Krzewy owocowe

Szara pleśń- Teldor, Amistar

Zamieranie pędów malin-Teldor,

Biała plamistość liści truskawki, mączniak prawdziwy truskawki, opadzina liści, rdza wejmutkowo-porzeczkowa-Signum

*Warzywa

Zgorzele i  zgnilizny – Previcur Energy

Mączniak rzekomy- Infinito

Zaraza ziemniaka, alternarioza – Infinito, Acrobat

PRZYPOMINAMY WAŻNE W MAJU I CZERWCU

Przycinamy pędy przekwitłych migdałków.

Na rabatach usuwamy przekwitłe kwiatostany wcześnie kwitnących krzewów oraz bylin – zapobiega to zawiązywaniu się nasion na bylinach i poprawia rozrastanie części wegetatywnych. Usuwamy również chwasty.

Zabezpieczamy młode rośliny przed przymrozkami za pomocą agrowłókniny wiosennej.

Po ostatnich przymrozkach w połowie maja możemy już wysadzić kwiaty balkonowe, rozsady pomidorów, ogórków i innych warzyw. Wysiewamy warzywa wprost do gruntu.

Ściółkujemy glebę wokół drzewek co spowoduje dłuższe utrzymywanie wilgoci podłoża a także ograniczy rozwój chwastów. Do ściółkowania  wykorzystujemy korę drzew, słomę, zrębki oraz włókniny i maty do ściółkowania.

Nawozimy trawniki co 4-6 tygodni.

Wykonujemy zabiegi ochrony roślin (opryski) – zwalczamy mszyce, kwieciaki. Pryskamy zapobiegawczo od parcha i mączniaka drzewka owocowe (jabłonie i grusze). Obserwujemy występowanie owocówek za pomocą pułapek feromonowych – na ich podstawie możemy podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu chemicznego w odpowiednim momencie. Chemię stosujemy zgodnie z etykietą w celu ochrony swojego zdrowia a także środowiska naturalnego a zwłaszcza pszczół.

Nadal możemy sadzić rośliny w ogrodzie – stwórzmy rabatę kwiatową przyjazną dla pszczół.

Tekst,photo: mgrMaria Radziwońska-Kryjan, mgr inż. Piotr Kryjan